Apie "Underlook" - praeitis, dabartis, ateitis

 

"Įsivaizduokite, visos pasaulio grindys tampa stiklinėmis ir mes turime galimybę atsidurti stiklo apačioje, bei pažvelgti į pasaulį dar neregėtu kampu."

 

Kas yra “Underlook"?

“Underlook” - tai fotografinis, meninis projektas, kuriame fotografuojame per stiklą neįprastu būdu - iš apačios.

 

Kodėl fotografuoti pradėjau iš apačios ir kodėl nuo KAČIŲ?

Nors pats kampas iš apačios ir nėra visiška naujiena, man tuo metu atrodė ir vis dar atrodo, jog tai nėra pakankamai ištyrinėta pusė. Tiesiog šiuo kampu fotografuoti ar filmuoti yra taip sudėtinga, jog manau ne kiekvienas nori skirti tiek daug laiko ir pastangų. Būtent tai mane ir įkvepia.

 Susidomėjimas fotografija iš apačios prasidėjo nuo to, kai internete pamačiau ant stiklinių lentynų ar kavos staliukų buitiškai nufotografuotas kačių nuotraukas. Mane sužavėjo, kaip keistai bei juokingai atrodo gulinti katė iš apačios, norėjau pats išbandyti šią idėją ir pažiūrėti, kokias nuotraukas man pavyktų išgauti naudojant tokį fotografijos būdą. Tuo momentu tai buvo tik dar viena iš mano gausybės idėjų, kurioms tiesiog neturėjau laiko.

 Truputis istorijos iš mano gyvenimo. Aš myliu kates. Natūraliai esu kačių žmogus, kadangi visą vaikystę turėjau katę, tačiau būdamas 19-os, kažkokiu nepaaiškinamu būdu (galbūt dėl nosies pertvaros operacijos) tapau alergiškas katėms ir šunims. Po kurio laiko, sulaukusi senatvės, mano mylimoji vaikystės katė mirė. Tuo metu aš atsikrausčiau į Vilnių ir atkakliai dirbau siekdamas savo tikslo tapti fotografu mados ir reklamos industrijoje. Tačiau visata turėjo man paruošus kitą planą ir šiandienai esu žinomas kaip fotografas ‘iš apačios’. Tai, man iš tiesų visai patinka, nes šis kelias yra pilnas iššūkių ir pirmų kartų.

 Proga pirmajai kačių fotosesijai pasitaikė kai buvau pakviestas nuvykti į kačių parodą. Likus porai dienų iki parodos, netikėtai toptelėjo mintis įgyvendinti galvoje apie metus užsistovėjusią idėją - kačių fotosesiją iš apačios. Juk šioje parodoje visos gražiausios katės bus suburtos į vieną vietą! Viską suorganizuoti ir išsiaiškinti kaip įgyvendinti šią mintį teko vos per vieną naktį. Juokinga prisiminti, jog “Underlook” projektas prasidėjo nuo 5 eurų investicijos į stiklą, kurį išsinuomavau iš draugo.

 (naktis prieš fotosesiją bandant suvokti, kur kas turi stovėti)

 

Įkėlus fotosesijos rezultatus į internetą, nuotraukos greitai pasklido po visą pasaulį, o po dviejų savaičių sulaukėme laiško iš Vokietijos knygų leidyklos, siūlančios išleisti knygą su mano įamžintomis katėmis. Mes be abejo sutikome! Išleisti savo nuotraukų knygą - svajonė, apie kurią net nedrįsau pagalvoti.

(pirmieji fotosesijos rezultatai ir “Unter-Katzen” knyga)

 Išleidę pirmąją knygą, gavome ir pirmuosius finansus. Juos nusprendėme investuoti į tolimesnį ‘iš apačios’ projektą; taip gimė šunų projektas. Tačiau šįkart, prieš viešindami šunų nuotraukas patys, nusprendėme jas pirma parodyti tai pačiai knygų leidyklai. Nelikę abejingi, jie mums pasiūlė išleisti ir antrąją knygą, tik šį kartą, su šunimis.

Arkliai iš apačios?


Gaivus vasaros rytas. Su kolegomis svečiuojamės Dubingių žirgyne: “hmm, niekados nesu matęs, kaip atrodo arklys iš apačios.” - mintis nuo kurios prasidėjo visai kitos idėjos ir užmojai. Tuo metu turėjome biudžetą, kurį norėjome investuoti į kažką dar didesnio ir įspūdingesnio.


Šį kartą stiklo už 5 eurus nebeužteko, tad teko gerokai patuštinti kišenes, įsigyjant 2400 eurų vertės stiklą. Aplanko gana keistas jausmas, kai spaudi mygtuką “apmokėti” už 3 x 1,75 metrų stiklą, kuris yra 3 centimetrų storio ir sveria 400 kg.

(Stiklas gali atlaikyti mažiausiai 1,5t. svorį)

 Norint išgauti neiškraipytą arklio nuotrauką, nuo stiklo fotoaparatas turėjo būti nutolęs bent 3 metrus. Tad teko pasirinkti arba arklį kelti 3 metrus į viršų, arba man įsikasti 3 metrus į žemę. Modelio naudai, iškasėme duobę, į kurią įdėjome medinę dėžę ir uždėjome stiklą, kad arklys eidamas žeme galėtų užlipti ant stiklo, it pasifotografavęs nueiti tolyn.

Išpopuliarėjusios projekto nuotraukos atnešė didelį žinomumą tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Žmonės pradėjo pirkti originalius paveikslus, surengėme bent septynias parodas trijose šalyse. Projekto nuotraukos laimėjo tris aukštus apdovanojimus konkursuose: ”I Am Photographer” Taline, “Sony World Photography Awards” bei “2018 “Zhongyun Cup” Kinijoje. 

  

 

Kas toliau?

Norime fotografuoti naują projektą ‘iš apačios’ - šį kartą su karvėmis ant stiklo. To pasaulyje tikriausiai dar niekas nedarė. Šiai idėjai įgyvendinti reikės sukurti pirmąją pasaulyje kilnojamą fotostudiją, pritaikytą fotografuoti iš apačios. Kadangi karvė nėra laisvai transportuojamas gyvūnas, jų atsivežti pas save negalime -teks patiems pas tas karves vykti.

 Turėdami profesionalią kilnojamą studiją, galėsime su ja keliauti į bet kurį pasaulio kraštą. Kadangi studija bus pagaminta iš 20’ jūrinio konteinerio, ji bus pritaikyta patogiam transportavimui į visus pasaulio kampelius vilkikais, traukiniais ar laivais. Turėdami galimybę keliauti, pirmiausia norėtume aplankyti gerai dresiruotus tigrus surengti jų fotosesiją iš apačios.

 Užsibrėžėme tikslą, kad nesustosime vykdyti šio projekto iki kol nenufotografuosime didžiausio pasaulyje sausumos gyvūno - Dramblio.

 Šiai idėjai įgyvendinti, planuojame statyti stacionarią fotostudiją, pritaikytą fotografuoti iš apačios. Kuo didesnis stiklas, tuo didesnės galimybės atsiveria kūrybai. Įsivaizduokit, kaip atrodytų visas Kambarys iš apačios? O kaip visas namas? O kaip orkestras ar mišios? O kaip atrodytų gatvė iš apačios? Visi šie projektai yra sunkiai suvokiami, tačiau įgyvendinami - būtent tai mane ir įkvepia toliau kurti šį projektą.

 

O kas dar toliau?

 Norime sukurti nuotraukų galeriją, kurioje žmonės turėtų galimybę pamatyti, kaip atrodo skirtingos gyvenimiškos situacijos iš apačios. Planuojame kurti “Youtube” laidą, kurioje bus rodoma, kaip yra daromi “Underlook” projektai, bei mokoma fotografijos iš apačios subtilybių. Įgyvendindami kuo daugiau skirtingų projektų, norime įgauti daugiau patirties ir tapti fotografijos ‘iš apačios’ profesionalais, kurie galėtų siūlyti profesionalias fotografijos iš apačios paslaugas reklamos industrijoje visame pasaulyje.